Powrót na stronę główną

Highslide JS

Maryjo, Królowo Polski, Jestem przy Tobie, Pamiętam, czuwam

EWANGELICZNE ZIARNKO

Na początku była mała kapliczka. Teraz wspólnota parafialna cieszy się okazałym kościołem.
Parafia w Borzecinie Dolnym zawiązała się dokładnie 3 maja 1936 r..
Jej powstanie i rozwój są jakby ilustracją zapisanej w Ewangelii przypowieści o ziarnku gorczycy;
tym maleńkim, które później wyrosło w monumentalne drzewo, dające schronienie ptakom powietrznym. Podobnie było w Borzęcinie.
Na początku XX wieku kapliczka, potem pierwszy stały duszpasterz, ks. Stefan Motyka, własna parafia, duży kościół, nowa plebania.
Ewangeliczne ziarnko wyrosło i rośnie dalej. Ludzie są zahartowani przez życie , choćby dlatego, iż miejscowość
Borzęcin położona jest między wodami rzeki Uszwicy. Borzęcanie żyją głównie z roli, a także często z samych rent rolniczych.
Miejscowym bogactwem jest wiara ludzi. Przejawem jej żywotności mogą być rozliczne organizacje religijne działające na terenie parafii:
Akcja Katolicka, Caritas, Rada Duszpasterska, schola, grupa młodzieżowa, a także liturgiczna służba ołtarza.
Z parafii pochodzi dziesięciu kapłanów (w tym japoński misjonarz) i dwie siostry zakonne.
Do Borzęcina Dolnego przybyły 23 IV 1952 r. Siostry Albertynki i rozpoczęły długoletnią posługę wśród mieszkańców.
W 2002 roku w kościele parafialnym świętowano jubileusz 50 lecia pobytu Zgromadzenia Sióstr Albertynek w tutejszej parafii.
W lipcu 2007 r. decyzją Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Albertynek i po akceptacji tej decyzji
przez Ks. Bp. Ordynariusza dom zakonny i tym samym placówka sióstr Albertynek w Borzęcinie Dolnym przestała istnieć.
Przez 50 lat zmieniał się zakres i charakter posługi sióstr Albertynek. Praca ich polegała przede wszystkim na trosce o kościół.
Utrzymywały także w należytym porządku szaty i bieliznę liturgiczną, pomagały wiernym w strojeniu i sprzątaniu świątyni.
Zgodnie z misją swojego zgromadzenia tj. pomoc najuboższym i cierpiącym, siostry pracowały charytatywnie w parafii.
Odwiedzały osoby chore i samotne, często pomagały w rozwiązywaniu trudnych życiowych problemów.

Highslide JS Highslide JS

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.